Hur skulle er drömarbetsplats se ut? Fritid Norr i Lund tycker till

Då var det dags för en Idé → Action workshop med fritidsledare och verksamhetsansvariga i Norra Lund.

Temat för dagen var: “Hur skulle er drömarbetsplats se ut?”

Det diskuterades i bikupor, sprutades idéer i helgrupp, sorterades ut i smågrupper och pluppades fram till en fråga var. Av den frågan skapades sedan budskap.

Budskapen handlade om att det är viktigt med trivsel och tydlighet för att te.x. kunna hålla kvalitet på arbetet de gör varje dag och må bra i sitt arbete och att ha en beslutsprocess som är öppen och transparent för alla aktörer inom arbetsplatsen samt ett ökat engagemang för sitt arbete och allas rätt till 100% anställning om en vill och lika lön för lika arbete.

Aldrig i Watch it!s historia har workshops deltagare varit så snabba i att gå ut och sprida sina budskap. I ett stormigt Lund sprang fritidsledarna entusiastiskt ut för att sprida sina budskap. De som gjorde banderollen var till och med på väg till det lokala torget för att sprida och diskutera sina krav på ”tydlighet hela vägen”. Vilken energi! Vilken kraft!

Tack för en finfin workshop Fritid Norr och lycka till i ert fortsatta arbete!