Full av hopp i bröstet – typ allt är möjligt!

Äntligen fick jag chansen att komma tillbaka och va med peppiga KüNST!

De är mitt uppe i sitt bygge av en Windowfarm! Jag hade inte ens hört talas om vad en Windowfarm är förut. Gruppen har kommit jättelångt med sin och jag fick lära mig att en Windowfarm är en självförsörjande fönsterodling, som kan va ett steg på vägen mot hållbar omställning!

Vi pysslade i en himla fart, i olika hörn, med olika saker – men allt för samma syfte – gissa stämningen! Den va kreativ 🙂

Några kollade instruktionsvideos och klippte slangar, några laminerade stora kollageskyltar och pysslade KüNST!s manifest medans några andra gjorde ett filmklipp till en digital julkalender med omställningstips. Resultatet kommer först då den luckan får öppnas i kalendern – så spännande – håll koll här!

Jag lämnade Hemgården med en varm känsla och full av hopp i bröstet – typ allt är möjligt – bara vi gör det tillsammans!

<3 Hilda